Lymfy v těle obíhá kupodivu třikrát větší množství než krve…střeva obsahují až 80 % našich imunitních buněk… lymfatický systém čistí a filtruje veškerou zbytkovou krev v těle…Jóga je známá svou schopností detoxifikovat a obnovovat pomalý lymfatický systém…Strava je zcela zásadní…Voda přispívá k lepšímu a snadnějšímu proudění lymfy…Vše, co způsobuje stav beztíže, pomáhá také lymfě….

Tento článek s dovolením sdílím a originál najdete zde : Tajemství dlouhého zdraví,

Přináší informace, které by lidé pro svézdraví měli vědět, obsahuje spoustu rad, jak si polepšit a lymfu mít čistou a zdravou. Je to v současnosti hodně zmiňovaná záležitost. Pro lymfu (ale nejen pro ni) naprosto svělého pomocníka máme i doma a nabízíme k vyzkoušení naši výbornou živou ZÁSADITOU vodu. Více: Studánka živé vody v Bohumíně

Tajemství dlouhého zdraví: lymfatický systém

 
 

Pojďme si něco říct o odpadním systému našeho těla. Věděli jste, že lymfatický systém cirkuluje, čistí a filtruje veškerou zbytkovou krev v těle?

Lymfy v těle obíhá kupodivu třikrát větší množství než krve. Je to až příliš důležité na to, aby se o tom lidé dozvěděli dříve, než toxické, konzumní zboží naší společnosti zaplaví náš nejdůležitější detoxifikační systém.

Střeva obsahují až 80 % našich imunitních buněk. Jsou obsaženy ve střevní lymfatické tkáni. Od krčních a nosohltanových mandlí v krku až po tračník jsou střeva skladištěm lymfatického systému.

Lymfocyty neboli bílé krvinky, jež tvoří součást lymfatického systému, jsou také uloženy a vyráběny v brzlíku za srdcem, v slezině, slepém střevě, kostní dřeni a lymfatických uzlinách rozmístěných po celém těle. Vidíte, jak důležité je zdraví od úst po tračník? Proč by tam naše tělo umístilo téměř celý imunitní systém, kdyby to, co jíme, nebylo tolik důležité?

Jaká je funkce lymfatického systému?

Je to odpadní systém našeho těla. Tělo přečerpává 90 % krve a vrací ji do srdce. Ostatních 10 % tvoří to, čemu říkáme lymfa, která nemá čerpadlo, které by ji vracelo do lymfatických kanálů k likvidaci. Lymfou prochází všechny viry, bakterie, toxiny, rakovinové buňky a chemikálie, kde se tělo mění pokaždé, kdy je třeba odstranit cizorodou látku.

Jen si to představte! Každá diagnóza rakoviny je spojena s biopsií lymfatických uzlin. Proč? Lymfatické cévy tvoří zbytková krev, která každý den pokrývá každý orgán. Pokud se řádně nepohybuje (třeba ve většině západních zemí kvůli standardní americké stravě), nedochází k odstraňování toxinů a rakovinových buněk do mízovodů, které nakonec vedou k detoxifikaci v játrech/ledvinách. Odpad je pak vylučován pouze střevy. Toxiny hnijí v systému a imunitní systém je v lymfě nedokáže rozeznat, ale pořád pomalu přicházejí do styku s orgány, na nichž „osídlí“ a způsobí metastázy.

Tak se šíří rakovina. Proto každá rakovina přichází s biopsií lymfatické uzliny, a pokud je rakovina zjištěna právě tam, je to ŠPATNÁ zpráva. Putuje po celém těle a západní medicína na základě šíření do celého těla používá jedovatou chemoterapii, která nedokáže rozlišovat mezi zdravými buňkami a rakovinotvornými buňkami, tudíž vytváří apoptózu neboli smrt všech buněk, které jí přijdou do cesty. To vysvětluje, proč je nezbytně nutné udržovat lymfatický systém v pohybu a dobrém zdravotním stavu, aby dokázal varovat imunitní buňky v případě, že nastane problém, a rychle přesunout lymfu do jater pro detoxifikaci a do tračníku pro vyloučení.

Lymfatický systém je každý den vystaven spoustě toxinů, včetně cigaretového kouře, znečištění prostředí, výfukových plynů, léků na předpis, potravinovým aditivům, chemikáliím a pesticidům. Navíc většina z nás se nestravuje správně, takže nám chybí živiny sloužící jako palivo. Pokud do našeho systému nedodáváme správné esenciální aminokyseliny, vitamíny a minerály, pak po nějaké době začne nás systém slábnout. Mezi příznaky pomalého lymfatického systému mimo jiné patří:

  • Oteklé prsty či nadýmání
  • Bolest/ztuhlost svalů
  • Únava
  • Zácpa
  • Změna barvy nohou
  • Otoky či bolestivost prsou v každém cyklu
  • Suchá nebo svědivá kůže
  • Mozková mlha
  • Studené ruce/nohy/špatná cirkulace
  • Celulitida

Zde vám nabízíme několik jednoduchých tipů, jak rozproudit lymfu, pocházejících z ájurvédské medicíny

1) Cvičte! Co pumpuje lymfu? Nezapomínejte na to, že lymfatický systém nemá srdce. Pohyb svalů stimuluje chlopně v cévách, které pomáhají posouvat lymfu nahoru směrem k srdci. Vše, co způsobuje stav beztíže, pomáhá také lymfě (jako trampolína nebo horská dráha)! Vyvolávání stavu beztíže, nazývané také odražení, pomáhá lymfě pohybovat se směrem nahoru k srdci a axilárním lymfatickým uzlinám. Obvykle to vyžaduje svalovou námahu, která tlačí proti gravitaci. I po několika sekundách stavu beztíže má lymfa snadnější možnost návratu.

2) Lymfa lze z dolních končetin dostat až k srdci pomocí inverzí. Co dostanete, když přidáte cvičení+inverze? JÓGU. Jóga je známá svou schopností detoxifikovat a obnovovat pomalý lymfatický systém. Hot jóga pomáhá také urychlovat proces prostřednictvím pocení. Pot je velice účinný detoxikační prostředek!

3) Pozitivní a negativní tlak z hlubokého, bráničního dýchání je skvělou metodou rozproudění lymfy směrem k lymfatickým kanálům. Naše těla mají mnohem více lymfy, než krve, proto pranayama dýchání během cvičení jógy spolu s pomalým, hlubokým dýcháním během dne pomáhá filtrovat lymfu a pomáhat jejímu řádnému proudění. Jóga je znovu velice prospěšná.

4) Strava je zcela zásadní. Nezapomeňte maximálně omezit balené nebo zpracované jídlo. Vyhněte se geneticky modifikovaným potravinám a pesticidům. Jezte nezpracované jídlo hlavně rostlinného původu. Stravujte se dle sezóny, což znamená teplé jídlo v zimě a ochlazující potraviny v létě. Lymfa doslova zhoustne jako omáčka, jakmile hladina toxinů překročí přípustnou hranici. Jezte syrové ovoce na lačný žaludek. Dle ájurvédy má pročišťující vlastnosti. Nezapomeňte, že je mnohem snadnější nemocem předcházet, než je později léčit.

5) Používejte ráno suchý kartáč z přírodních štětin a kartáčujte směrem k srdci podél mízovodů. Lymfa proudí tímto směrem. Kartáčujte ramena a nohy směrem nahoru k srdci a to krouživými pohyby.

6) Pijte hodně vlažné vody. Zbavte se sladkých nápojů a sladkostí! Voda přispívá k lepšímu a snadnějšímu proudění lymfy. Studená voda ve skutečnosti brání trávení. Používejte fluoridový filtr.

7) Masáže, pokud možno jemné, stimulují většinu stagnující lymfy směrem k srdci. Na pomalém toku lymfy se může podílet i stres, s čímž mohou pomoct masáže také. Dokonce existují speciální lymfatické masáže, které dokážou odstraňovat infekce z těla. Nezapomínejte, že lymfatický systém tvoří převážně imunitní buňky!

8) Nízká hladina jódu bývá také považována za znak pomalého toku lymfy. Lugolův roztok pomáhá podporovat odstraňování toxinů z krve. Před užíváním jakékoliv nové medikace se nezapomeňte poradit s lékařem.

9) Jezte červené potraviny, jako jsou granátová jablka, třešně, červená řepa a brusinky! Všechny stimulují proudění krve a v ájurvédě se používají k pročištění systému.

Pečujte o své tělo s láskou. Je to váš chrám. Zdravé tělo je jedním z klíčů k duševnímu a duchovnímu zdraví.

Zdroje:

  1. Harrison’s Principles of Internal Medicine, 16th Edition The lymphatic system
  2. The Fat Flush Plan by Ann Louise Gittleman, PhD
  3. www.lifespa.com: The Miracle of Lymph-Dr John Douillard’s Lifespa

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *