Už 19 let se scházíme u nás na zahradě, pálíme, co už je odžité a posíláme do světa krásná přání sobě i všem. Poslední 2 roky už slavnosti 30.4. neříkáme “ČARODĚJNICE” ale BELTAINE. Proč? Je to původní název svátku plodnosti, života, přírodních sil a lásky. Zdobíme se květinami a oblékáme světle. Ne, tohle jsem si nevymyslela :
“Pálení čarodejnic a jeho původní pohanský svátek Beltaine”.
(článek z googlu, najdete-li autora, ráda sem přidám)
“Mnoho z vás se chystá na velké zakládání ohňů v duchu oslav pálení čarodejnic.
Přemýšleli jste ale někdy co vlastně doopravdy slavíte, kdy vznikl tento svátek a co jeho oslavy zapříčinilo?
Dnešní svátek a tradice pálení čarodejnic, pochází z dříve pohanského svátku Beltain.
Beltain – oslava lásky, partnerství, sexuality, smyslnosti a hlavně plodnosti. Jak už té lidské, tak plodnosti přírody, úrody a zvěře.
BELTAIN JE OSLAVA ŽIVOTADÁRNÉHO OHNĚ PROUDÍCÍHO ŽILAMI MATKY ZEMĚ, DÍKY NÍŽ MŮŽE VŠE ROZKVÉST, VYRŮST…
🧡Tento svátek staří Keltové, Pohané a Slované slavili zakládáním velkých, očistných a posvátných ohňů. Mladí lidé ohně přeskakovali a starší spolu se zvířaty procházeli mezi ohni, aby došlo k jejich očistě. Pak se kolem ohně tančilo a zpívalo.
Dalším zvykem, který se udržel dodnes, bylo vztyčování májky. Symbolika tohoto zvyku je májka – falus (penis) proniká věncem – jóni (vagínou), který bývá na májku pověšen.
Májky byly zdobeny květinami a barevnými stužkami, nejčastěji červenou a bílou symbolizující boha (bílá) a bohyni (červená). Kolem májek lidé tančili kruhové tance posilující půdu.
Při těchto oslavách se jedlo, pilo, tančilo, prostě se oslavoval život.
K ránu se začali lidé v párech od ohňů vytrácet, aby zapálili plamen vášně a lásky. Tuto noc je každý muž Bohem a každý žena Bohyní.
Muži i ženy mohli tuto noc sundat snubní prsteny, aby si pak mohli svobodně užívat lásky v přírodě. Partnera ani nemuseli znát. Nevěra byla uctívaná jako posvátná součást rituálu. Milovali se zejména v polích, lesích – jako poděkování přírodě za její plodnost a to údajně pomáhalo zajistit dobrou úrodu.
Zřejmě z těchto dob nám zůstal zvyk líbat se na prvního máje pod rozkvetlou třešní, břízou nebo jiným stromem.
Děti počaté na Beltain se považovaly za posvátný dar Bohyně. A protože měly nejasné otcovství, starala se o ně společně celá komunita (vesnice). Prý to bývaly velmi šťastné děti Velké Bohyně.
Také se v tento den uzavírala zkušební manželství na rok a den. Pokud se tento vztah osvědčil, mohli se vzít. Pokud ne, rozešli se bez výčitek.
Takové oslavy se nelíbily pomalu se rozrůstající křesťanské církvi, která nemohla dovolit, aby se nadále tyto oslavy slavily v tomto duchu. Proto církev tento den připsala temné moci ďábla, uskutečňované prostřednictvím čarodějnic.
Na ochranu lidí zbožných, mravných a poslušných se tento den zasvětil apoštolům Filipu a Jakubovi (odtud tedy filipojakubská noc) a pod jejich záštitou se zakládaly ochranné ohně, nad vrata a dveře se dávaly ochranné byliny. Na práh chléva se sypal písek nebo se pokládaly husté travnaté drny. Stavení se kropila svěcenou vodou. A ochranu měla zajistit také čára, nebo tajuplný nápis svěcenou křídou.
Nejjistější ochrana však byla čarodějnice upálit.
Tyto významy zneužila inkvizice a v aktivní spolupráci se světskou mocí uspořádala “hon na čarodějnice”, většinou nevinné lidi- oběti pověr a závisti. Vlna procesů proti ženám (ale i mužům) vrcholila v novověku, mezi lety 1550-1650, a týkala se jak katolických tak i protestantských komunit. Doloženo je 50 000 obětí, avšak předpokládá se jich o celý řád více.
Proto prosím, až budete slavit tento magický den, pošlete myšlenku úcty těmto lidem, kteří si musely ve svých dobách vytrpět neskutečné mučení, týrání, bolest a násilnou smrt.
Promyslete si, jakou variantu oslav chcete zvolit. Veselí zasvěcené lásce a plodnosti, nebo pálení nevinných? Tyto slavnosti se totiž nemusí nijak vizuálně lišit, jen vloženou energii a myšlenkami lásky a dobra v našich srdcích.”
A tak se u nás sejdou přátelé, ozdobíme se květinami. každý dá na společný stůl něco jídla a pití a vznikne hostina. pak si napíšeme, co budeme ve slavnostním ohni pálit, s čím se loučíme. Co už nám dalo zkušenost a už to nemusíme.
Pak na pěkný papír namalujeme a napíšeme, co přejeme sobě a světu. Vznikne krásná výzdoba v okolí ohniště úplně zářiče energie a síly slova a obrazů.
Před zapálením ohně se chytíme za ruce okolo ohniště a obubnujeme a očistíme každého vzácnými bylinami. Tohle je krásná část, která se líbí i těm, kteří dosud nic takového nezažili.
Oheň zapalují ženatí muži. U toho bubnujeme na šamanské bubny.
A pak se tleská, trochu tančí okolo ohně a pak je krásná volná zábava, kytary a pohoda. Nádherný večer i noc.
Hromadné milování ale necháváme době před církví, kdy ještě nebylo “hříchem”.
A tak nechám pro vaši inspiraci na další rok, jestli se svátkem Beltaine nebo staroslovanskými rituály také nenecháte inspirovat. A místo černých čarodějnic raději uděláte krásné vize nového. Je to fakt moc příjemné.
Takto vypadaly slovanské “chorovody”, s nádhernými vizemi, záměry a ochranou všem zúčastněným.
terapeut těla i duše -Jana Fedorčák van Coppenolle
https://tancimzivotem.cz/
https://www.facebook.com/ObjevSvujPotencial/– inspirativní články, videa a mé akce
https://www.facebook.com/jana.vancoppenolle
https://www.facebook.com/JanaFeDenik/ – blog ze života
mail : jana@tancimzivotem.cz, mobil 776627442.
Jani děkuji za krásné články, meditace, fotky. Všechno se mi moc líbí. Pravě před čarodějnicemi jsem uvažovala proč se tohle zrovna oslavuje. Ty jsi napsala krásné vysvětlení, jako bys mi odpovídala na nevyslovenou otázku. Jsem taky pro oslavu života a žádné pálení čarodějnic.
Děkuji za emaily.
Danuško, ano, děkuji za reakci, taky už jsem nemohla po starém a takto je to mnohem radostnější. krásné dny Jana